Kilka rad dla rodzica - cz. 2

Jak mogę wspierać swoje dziecko?

Każde dziecko, a w szczególności młody zawodnik oczekuje od swojego Rodzica poparcia, zrozumienia i akceptacji bez względu na rzeczy i błędy jakie popełnia. Prawdopodobnie dla Państwa dziecka boisko będzie pierwszym miejscem gdzie samodzielnie będą podejmować decyzje niezależnie od konsekwencji. Drodzy rodzice, musicie być dla swoich pociech osobami do której zawsze mogą przyjść i opowiedzieć o swoich wątpliwościach. Na boisku każdy popełnia błędy, ale piętnowanie ich może doprowadzić do sytuacji gdzie dziecko będzie się bało podejmować decyzje, a co za tym idzie zatrzyma jego rozwój sportowy.

Przed meczem:

Bardzo często rodzic stwarza nadmierną presję przed meczem - dlatego nie najlepszym sposobem jest stawianie żądań typu: "musicie wygrać" , "musisz strzelić bramkę".

Sami musicie drodzy rodzice odpowiedzieć sobie na pytanie: Jak ja się czuję gdy ktoś wywiera na mnie presję?

Dorośli często sobie nie radzą w trudnych sytuacjach, a szczególnie gdy ktoś naciska i oczekuje od nich określonych postaw lub wykonania zadań wszelkiego rodzaju. Tym bardziej dzieci jak mają się czuć kiedy my oczekujemy od nich od najmniejszych lat wyników. Mecz to jest ŚWIĘTO, które wspólnie obchodzimy. Dlatego powiedzmy dziecku ,aby się dobrze bawiło, że jesteśmy z niego dumni i go wspieramy, a wtedy damy szansę na pokazanie umiejętności, które nie będą ograniczone zbędną presją.

W trakcie meczu:

Podczas meczu każde dziecko będzie szukało znajomej twarzy na trybunach, która okaże mu wsparcie. W takiej sytuacji najdrobniejszy gest, uśmiech, kiwnięcie głową spowoduje, że dziecko widzi poparcie Rodzica, które nadaję mu pewność siebie. Nie ma potrzeby głośnego "dopingu" i udzielania rad i wskazówek - od tego są Trenerzy.

Po meczu:

WYSŁUCHAJ SWOJE DZIECKO! Dla Twojego dziecka każdy mecz to będzie ogromne przeżycie, którym będzie chciało się podzielić z kimś bliskim.

POWIEDZ DZIECKU, ŻE JESTEŚ Z NIEGO DUMNY, WSPIERAJ POZYTYWNE ASPEKTY JEGO GRY I ZACHOWANIA!